Золочівський замок

Золочівський палац – одна із родзинок Західної України з оригінальним архітектурним ансамблем

Золочівський замок

Золочівський замок

Золочівський замок – унікальна історична пам’ятка оборонної архітектури XVII сторіччя, розташована на околиці міста Золочів, в 66 кілометрах від Львова. Це музей-заповідник під опікою Львівської галереї мистецтв. Золочівський замок є одним з найпопулярніших туристичних об’єктів і входить у туристичний маршрут «Золота підкова Львівщини».

Архітектурний ансамбль Золочівського замку в чудовому стані. Пам’ятка в стилі ренесанс практично ідеально збереглась, якщо врахувати, що упродовж віків споруда слугувала фортецею, королівською резиденцією, панською садибою, тюрмою, навчальним закладом.

Замок у Золочеві було побудовано на місці дерев’яного фортифікаційної споруди в 1634 році Якубом Собеським і
представляє неоголландський тип оборонних споруд. Архітектурний комплекс належить до пам’яток типу «palazzo in fortezzo», тобто поєднує функції оборони та житла.

Портрет Якуба Собеського, робота невідомого польського художника

Портрет Якуба Собеського, робота невідомого польського художника

Замість суворих мурів його оборонний комплекс складають широкі земельні вали – саме вони за часів розвитку артилерії були найкращими захисниками від гарматних ядер. Їх спланували в такий спосіб, що навіть коли ворог захоплював один із бастіонів, то обстріл тривав із сусідніх. Чудовий земляний захисток закінчується равеліном – насипом перед брамою замку. Ця архітектурна особливість в обороні відігравала велику роль. Захопити замок було дуже складно. Турки та татари неодноразово намагалися взяти штурмом Золочівську фортецю, але щоразу безуспішно. Лише у 1672 році неприступну твердиню було захоплено та зруйновано після шестиденної облоги турецької армії на чолі з пашею Капуданом.

Територія архітектурного комплексу Золочівський замок

Територія архітектурного комплексу Золочівський замок

Син Якуба – майбутній король Польщі Ян III Собеський (коронований в 1674 році) відновив Золочівську фортецю за три роки. Замок став потужною військовою фортецею та королівською резиденцією. У 1675 році Золочівський замок витримав штурм татарської армії під проводом хана Аджі-Гірея.
На першому поверсі Великого палацу в експозиційних залах представлено історію замку, тюремний час, період реставрації, регіон Золочева. Також тут розміщена палацова капличка Благовіщення, виставковий зал, зали XVII і XVIII століття і королівська скарбниця з реконструкцією корони Данила Галицького. Саме у великому двоповерховому палаці, обладнаному системою опалення і каналізацією, розташовувалися покої королівської сім’ї. Портрет Яна III Собеського, робота невідомого польського художника

Портрет Яна III Собеського, робота невідомого польського художника

У Великому палаці представлено понад 550 експонатів, серед яких є живопис, меблі, зброя, скульптури, мисливські трофеї. Також тут розміщена палацова капличка Благовіщення, виставковий зал, зали XVII і XVIII століть і королівська скарбниця з реконструкцією корони Данила Галицького.

На території Золочівського замку знаходиться оригінальна мініатюрна будівля рожевого кольору – Китайський палац. Він був збудований для дружини Яна Собеського – Марії Казимири Луїзи де Гранж д’Арк’єн. Цінність Рожевого палацу значна, адже це один із небагатьох зразків східної архітектури, яких так мало залишилось на українських землях.
Нині у Китайському палаці розміщується музей східних культур. У п’яти експозиційних залах музею представлено понад 250 творів живопису, графіки, скульптури, предметів декоративно-прикладного мистецтва, а також археологічних експонатів, які представляють мистецтво Єгипту, Шумеру, Китаю, Японії, Індії, Індонезії, Османської імперії, Персії. У центральній двоповерховій частині Китайського палацу – ротонді – облаштовано інтер’єр та «чайну залу».

Китайський палац на території Золочівського замку

Китайський палац на території Золочівського замку

З 1737 року Золочівський замок належав родині Радзивіллів, що походила із старого і найбагатшого литовського роду у Великому Князівстві Литовському, а згодом й у Речі Посполитій. У 1802 року замок перейшов у власність до шляхетного роду Комарницьких, витоки якого пов’язують з угорським графом Іваном Волохом Комарницьким. Але у 1840 році Комарницькі продали фортецю австрійському уряду і відтоді в Золочівському замку були розміщені австрійські казарми. Потім тут була лікарня, а з 1872 року у стінах замку знаходилась австрійська в’язниця. За радянської влади Золочівський замок служив в’язницею НКВС, у якій замучили та стратили безліч людей. На згадку про жертви НКВС неподалік від замку в 1995 році звели невеличку каплицю.

Адреса: Львівська область, Золочівський район, м. Золочів, вул. Тернопільська, 5.

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *