Жовківський замок

Жовківський замок – пам’ятка архітектури епохи ренесансу і одна з найцікавіших туристичних родзинок ЛьвівщиниЖовківський замок

Жовківський замок

Жовківський замок було збудовано як оборонну споруду у 1594 – 1606 роках на замовлення польського державного і військового діячя, засновника Жовкви Станіслава Жолкевського. Для будівництва замку Жолкевський обрав найбільш захищену територію, підхід до якої з південного сходу, південного заходу і північного заходу закритий озером з болотистими берегами. Вразливий північно-східний бік замку було захищено новоствореним середмістям, широким рвом і земляними фортифікаціями.

За переказами, навколо замку дружина Жолкевського Реґіна Гербурт розбила сад. Сад був неймовірної краси, але до нашого часу він не зберігся. У 1606 році за замком Жолкевський створив звіринець, де розводили зубрів, оленів, сарн та інших тварин. Зоопарк проіснував лише до кінця XVII століття, але саме цей звіринець дав назву одній із міських брам – «Звіринецька».

Жовківський замок

Жовківський замок

Після смерті воєводи Жолкевського замком розпоряджається його дружина Реґіна Гербурт. Вона тут карбувала монети для викупу в турків полоненого сина, Яна Жолкевського. Згодом Жовківський замок переходить до українсько-польських магнатів Даниловичів. А з 1637 року новими володарями замку стали представники знаменитого польського роду Собеських. В цей період Жовківський замок набув свого найбільшого розквіту. 

У XVII столітті польський король Ян III Собеський забажав зробити Жовківський замок своєю літньою резиденцією. Оборонна споруда перевтілилась в розкішний палацово-парковий комплекс у стилі ренесанс з елементами барокко. Замок в Жовкві став одним з найкрасивіших палаців Європи і саме у тут Ян ІІІ Собеський отримував привітання з нагоди перемоги над турками під Віднем.

Жовківський замок

Жовківський замок

Існує істричний факт, що під час Північної війни, у грудні 1706 – квітні 1707 року у Жовківському замку розмістив свою резиденцію імператор Петро І. Вважається, що саме тут розроблявся історичний Жовківський план перемоги над шведами. Також замок відвідував український гетьман Іван Мазепа.

З 1740 року Жовківський замок по черзі переходить у власність литовських магнатів Радзивіллів, згодом до нащадків польської шляхти Йозефовичів та іншої дрібної шляхти. У 1890 році замок перейшов у суспільну власність: фасадний північно-східний корпус викупив австрійський уряд, а три інші – міська влада. Із приєднанням Галичини до Польщі у 1923 році споруда цілком перейшла у власність польського уряду, який провів часткову реставрацію замку.

Жовківський замок

Жовківський замок

З приходом радянської влади роботи припинились, а міцні мури пристосовано під в’язницю.
Існує легенда, що у Жовківському замку є підземний хід, що веде до гори Гарай, а біля підніжжя гори цей хід має розгалуження в чотирьох напрямках: до Львова, до замку, до Крехова і таємний вихід в ліс.

Замок знаходиться в центрі міста Жоква на Вічевій площі. Хоча частково відновлений головний вхід споруди, історична пам’ятка потребує нейгайної реставрації, адже під впливом часу і забуття втрачає свою красу і велич. Нині для огляду відкрита лише його частина – внутрішнє подвір’я та музей, відділ Львівської галереї.

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *