Замок Любарта

Луцький замок або Замок Любарта – найвидатніша сереньовічна пям’ятка архітектури на Волині

Замок Любарта

Замок Любарта або Луцький замок

Замок Любарта – унікальний історико-архітектурний пам’ятник кінця XIII – XIV століття, головна визначна пам’ятка древнього Луцька. Фортець такого рівня збереженності в Україні набереться лише з десяток. Разом з іншими старовинними спорудами замок Любарта входить до складу державного заповідника «Старий Луцьк».

Замок Любарта ще називають Луцьким або Верхнім замком. Спочатку існував не один, а два замки – Верхній та Окольний. Від Окольного замку залишилися руїни, вціліла лише одна-єдина будівля – вежа князів Чарторийських. А Верхній замок чудово зберігся до наших днів.

Внутрійшній двір Замку Любарата

Внутрійшній двір Луцького Замку

Луцький замок побудував литовський князь Любарт Гедимінович. Будівництво фортеці велося більше сорока років. За цей час було зведено В’їзну, Стирову та Владичу вежі. Ці башти з’єднувалися потужними стінами. Замок став резиденцією князя і був з усіх боків оточений водами річок Стир і Глушець, що робило фортецю майже неприступною. В’їзд в замок розташовувався в його західній частині та був обладнаний підйомним мостом і надбрамною вежею. Саме В’їзна вежа Луцького замку ХIV століття зображена на нашій 200-гривневій куп’юрі.

Замок Любарта з висоти пташиного польоту

Замок Любарта з висоти пташиного польоту

Замок Любарта з самого спочатку грав дуже важливу роль в житті всього Галицько-Волинського князівства. На його території розміщувалися судові інстанції, органи законодавчої і виконавчої влади та інші. У 1429 році у князівському палаці, що знаходився у Верхньому замку, проходив з’їзд європейських монархів, який мав на меті розв’язати політичні та економічні питання центрально-східної Європи та вирішити питання про коронацію Вітовта. Головні історичні постаті цього заходу: польський король Ягайло (через два роки після цього з’їзду він мав намір захопити Луцький замок), великий князь московський Василь ІІ, імператор німецький Сигізмунд, воєвода волоський, гросмейстер прусський, король датський, папський легат, візантійський посол і хан перекопський та інші.

Замок Любарта

Замок Любарта

Після підписання Люблінської унії в 1569 році Велике Литовське князівство і Польща об’єднуються у єдину державу – Річ Посполиту, до складу якої увійшло й Волинське воєводство. У XVIII столітті оборонна функція Луцького замку стає менш значимою. Крім того, через постійні релігійні зіткнення між православними та уніатами замок Любарта вже не міг претендувати на статус духовного центру Волині. Після третього поділу Польщі частина українських земель, у тому числі й Волинь, переходить до Російської імперії. Луцька фортеця остаточно втрачає свою оборонну функцію та стає міським архівом.

Луцький замок

На території Луцького замку

Сьогодні замок Любарта становить величезний інтерес для всіх шанувальників замкової архітектури, старовинних споруд і таємниць минулого. У, побудованому на місці зруйнованого палацу феодала на початку XVIII століття, будинку розміщений краєзнавчий музей. У баштах працює єдиний в країні музей старовинних дзвонів, музей кераміки, експозиція старовинних книг і зброї, а в підземеллях древнього собору Іоанна Богослова XII століття, будівля яка не дійшла до наших днів, збереглися поховання луцьких князів і єпископів. Нині Луцький замок – це музейний комплекс, де регулярно проходять фестивалі, лицарські турніри, наукові конференції, презентації, концерти і виставки.

Луцький замок

Замок Любарта

Адреса: м. Луцьк, вул. Кафедральна, 1-а
Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *