Шафранове диво у Колочаві

Колочава – унікальне село на Закарпатті, яке щовесни вкриваєтьмя шафрановими килимами

Село Колочава розташоване у мальовничій долині річки Тереблі на Закарпатті. Кожної весни тут спостерігається унікальне природне явище, коли масово зацвітає рідкісна рослина – Шафран Гейфеля (крокус). Зазвичай буйне цвітіння квітів триває протягом 20-25 днів, від березня до середини квітня, проте все залежить від погоди. Саме в цей час щороку Колочаву відвідують тисячі туристів, щоб побачити на власні очі і сфотографувати долину крокусів – справжнє диво, яке дарує незабутні враження.

Долина крокусів у Колочаві

Крокуси на території скансену «Старе село», фото Ігор Меліка

Шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus Herb) – декоративна ранньовесняна рослина. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками. Назва «крокус», з наукової точки зору, пов’язана з древньою грецькою міфологією. Греки вважали рослину символом щастя, квіткою Аврори – міфічної богині ранкової зорі.

Долина крокусів у Колочаві

Долина крокусів у Колочаві

Шафран Гейфеля нині перебуває на межі зникнення. Систематичний весняний нищівний збір на букети призводить до зникнення виду. Старанні збирачі не просто зривають квіти, а виривають рослини разом з бульбоцибулиною. Тому в Колочаві квітка знаходиться під пильним наглядом і бережно охороняється. Цю рослину занесено до Червоної книги України.

Галявина з Шафранами Гейфеля (крокусами)

Галявина з Шафранами Гейфеля (крокусами), фото Ігор Меліка

В Колочаві розташовано аж 10 музеїв, серед яких особливою популярністю користується музей під відкритим небом «Старе село» і саме територія скансену вкривається килимами з фіолетових квітів. Отже, відвідуючи Колочаву навесні, можна поєднати приємне з корисним – зазирнути у історичне минуле карпатського краю, доторкнутись до його стародавніх традицій і отримати незабутні враження від унікального природного дива – Долини крокусів.

Шафранові килими на території скансену «Старе село»

Шафранові килими на території скансену «Старе село», фото Ігор Меліка

Ареал цієї цінної весняної рослини охоплює Балкани, Східні і Південні Карпати. В Україні саме в горах розташовані найчисленніші популяції, щільність яких часом сягає 20-100 особин на 1 м². Крім Колочави, Шафран Гейфеля охороняють у національних парках «Сколівські Бескиди», Карпатському, Вижницькому, «Синевир», «Подільські Товтри», заповідниках «Медобори» і Карпатському біосферному.

Шафран Гейфеля (крокус)

Шафран Гейфеля (крокус), фото Ігор Меліка

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *