Середньовічний замок в Ужгороді

Ужгородський замок – найдревніша і найцінніша історико-архітектурна споруда Ужгорода

Ужгородський замок

Ужгородський замок восени

Замок в Ужгороді – головна туристична родзинка міста і пам’ятка архітектури національного значення, що відноситься до ХІV-XVІІІ століть. Середньовічна ужгородська фортифікаційна цитадель має дуже цікаву історію, яка бере свій початок ще з ІХ століття, коли вперше у 872 році згадується місто в літописі «Gesta Hungarorum»(«Історія угорців»).

За всю свою багатовікову історію Ужгород мав різноманітні назви – Унгвар, Гунгвар, Онгвар, Унгуйвар, Унгоград, Гункбар, Оуггород тощо, але всі вони перекладаються, як «замок або місто на річці Уж». Українські історики вважають, що місто було резиденцією слов’янського князя Лаборця, а угорські науковці повідомляють, що в місті знаходилась резиденція Альмоса Аккора, одного з командирів кінноти князя Арпада.

uzhhzamok

Ужгородський замок

В кінці Х століття рівнинна частина Закарпаття потрапила під владу Угорського королівства, з того часу місто отримало угорську назву Унгвар. На місці старої фортеці угорці збудували кам’яний замок як адміністративний центр комітату Унг. Фортеця стала могутньою і стратегічно важливою фортифікаційною спорудою, про силу якої свідчить той факт, що у 1086 році вона не здалась і витримала облогу під час нападу половецької орди на чолі з ханом Кутеском.Міст, що веде до головної будівлі Ужгородського замку

Міст, що веде до головної будівлі Ужгородського замку

Закарпатський край завжди був ласим шматком і чимало «бажаючих» воліли завоювати місто на річці Уж і фортецю на горі. На початку ХІV століття, а саме у 1312 році, Ужгородський замок переходить братам Другетам як подарунок від короля Угорщини і титулярного короля Галичини та Володимирії Карла І Роберта. Другети — угорський магнатський рід французького походження, що відіграв помітну роль у військово-політичному житті Угорського королівства, а згодом у державі Габсбургів. У їх власності було багато маєтків на Закарпатті. Доречі, Інститут історії України вважає рід Другетів італійським, тому що вони до поселення в Угорщині деякий час жили в Неаполі.

Ужгородський замок перебував у володінні роду Другетів протягом 1322-1691 років. За цей час місто Ужгород і фортифікаційна цитадель зазнали великих змін.

Стіни Ужгородського замку

Стіни Ужгородського замку

Другети запросили італійських інженерів, які розробили проект перебудови фортеці. Поступово було проведено повну реконструкцію замку з метою посилення його обороноздатності. На певній відстані від будівлі було вимуровано міцніші стіни, а на кожному розі споруджено ромбоподібний бастіон, висота якого досягає 10-15 м. Для посилення міцності бастіонів їхні роги були викладені квадратними плитами з білого каменю. Ужгородський замок був майже неприступним! З трьох боків оточений каналом завглибшки 8-10 метрів, а північна стіна побудована над обривом. Навколо Замкової гори колись протікала річка і атакувати замок з цього боку було неможливо. На кутових баштах було встановлено артилерію, що тримала під обстрілом усі підступи до замку. Наприкінці ХVI століття Ужгородський замок остаточно набуває сучасного вигляду.

Головний вхід до Ужгородського замку

Вхід до Ужгородського замку

Нині Ужгородський замок – це масивна двоповерхова споруда у стилі ренесансу, що стоїть на краю крутого північного схилу Замкової гори. У будівлі нараховується понад 40 приміщень. Найбільший зал замку, так званий рицарський, що міститься на другому поверсі, було перетворено на внутрішню каплицю. У 1857 році її розписав Фердинанд Видра. Приблизно тоді ж сусідні зали оздоблено ліпкою, розписом, сусальним золотом (зараз цей декор вже частково відновлено).

Всередині замку є внутрішній дворик з колодязем, видовбаний у скелі глибиною понад 40 метрів. Під землею знаходяться місткі підвали-каземати, що служили складськими приміщеннями, а з господарських споруд вціліла конюшня у південно-західному кутку подвір´я.Внутрішній дворик Ужгородського замку

Внутрішній дворик Ужгородського замку

А ще у стінах замку є ціла мережа таємних ходів, що з’єднують одну частину фортеці з іншою. За переказами, існував і таємний підземний хід, який з’єднував Ужгородський замок з Невицьком замком, що знаходиться на відстані 10 км. А в архіві замку Верешвар у Бугенланді навіть зберігаються документи та креслення, які містять детальні описи та схематичні плани Ужгородського замку, в тому числі таємних ходів і колодязів. Зараз всі ходи перебувають під завалами, тому дослідити їх практично неможливо.

Ужгородський замок з висоти пташиного польоту

Ужгородський замок з висоти пташиного польоту

З 1947 року приміщення Ужгородського замку використовується як Закарпатський краєзнавчий музей.

Фотоматеріали використано з http://www.zkmuseum.com/

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *