Принцеса Сіаму з Луцька

розміщено в: Видатні українці | 6

Неймовірна історія життя маленької дівчинки Каті з Луцька, що стала дружиною спадкоємця королівського трону Сіаму

Катерина Десницька принцеса Сіаму з Луцька
Королівська родина Сіаму: Катерина Десницька — принцеса Сіаму, спадкоємець королівського трону — Чакрабонгсе Буванафа і маленький син — принц Чула

Ця історія почалась в маленькому місті Луцьку. 27 квітня 1886 року в багатодітній родині Івана Степановича та Марії Михайлівни Десницьких народилась донечка і назвали її Катерина. Батько був головою Луцького окружного суду, а мати займалась вихованням 12 дітей (4 — від свого першого шлюбу, 6 — від першого шлюбу чоловіка та ще 2 спільних). Через 2 роки після народження Катрусі, у 1888 році, помер батько і годувальник родини. Після такої важкої втрати Марія Михайлівна разом з усіма дітьми вирішила залишити Луцьк. Жінка продала всі маєтки і переїхала із сім’єю до Києва.

Мати старших дітей віддала до Київського університету, молодших — до гімназій. А Катерина з 1898 року навчалася у Фундуклеївській жіночій гімназії. У 1903 році взимку, помирає від раку мама Катерини. Так у віці 17 років дівчина залишилась сиротою. У 1904 році вона вирішила продовжити навчання і поїхала до столиці Російської імперії — Санкт-Петербургу, де навчався її брат Іван. У столиці Катя згодом закінчила курси медичних сестер  у шпиталі імператриці Марії Федорівни на Фонтанці.

батьки Катерини Десницької

Батьки Катерини — Марія Михайлівна Десницька та Іван Степанович Десницький

Одного доленосного вечора 1905 року на молодіжній вечірці Катерина Десницька знайомиться з гусаром російської імператорської гвардії. Смуглявий симпатичний молодик виявився принцем Сіаму (Таїланду) Чакрабонгсе. Це була любов з першого погляду, проте дізнавшись про високе походження молодого гусара, Катерина вирішила відректися від кохання. І наприкінці квітня того ж року, під час російсько-японської війни, пішла на фронт як дипломована медсестра.

Проте кохання принца виявилось сильнішим, він з нетерпінням чекав Катю і писав коханій листи на фронт. В одному з них Чакрабонгсе освідчився: «Мені ніхто не потрібен, крім тебе. Це було б неземним щастям, якби ти була поруч!». Катерина ж відповіла йому взаємністю і у своїх листах називала його ніжно по-сіамски «Лек», що означає «малень­кий». Розлука довела, що вони створені один для одного і кохання їх взаємне і щире. До Санкт-Петербурга Катерина Десницька повернулася з трьома бойовими нагородами, серед яких був і Георгіївський хрест за мужність.

Катерина Десницька

Катерина Десницька і принц Сіаму Чакрабонгсе Буванафа

У січні 1906 року Чакрабонгсе закінчив Академію генштабу і закохані вирішили одружитись. Але великі перешкоди були щодо їх одруження. Принц сповідував буддизм — Катерина була православною. Вони задумали обвінчатись таємно і спочатку поїздом їдуть до Одеси, а звідти пароплавом — до Стамбула. Церемонія вінчання відбулась в грецькій церкві Святої Трійці в районі Пера.

Молоде подружжя провело медовий місяць у Єгипті. Сіамський король подарував принцу щойно збудований палац Парускаван і Чакрабонгсе перевіз туди Катерину. Сіамська королівська родина сприйняла цей шлюб як мезальянс.
принцеса Сіаму з Луцька

Король і королева Сіаму Рама V и Саована та принц Чакрабонгсе Буванафа

Катерину Десницьку при дворі не прийняли. Король не визнав шлюбу із українською дівчиною. Відношення не змінилось навіть із народженням 28 березня 1908 року сина — королівського онука Чули.

Ситуація змінилась, коли 1910 король Рама V помер і престол під іменем Рами VI зайняв його старший син Вачпровуд. Він офіційно визнав шлюб свого брата. Новий правитель був бездітним і Чакрабонгсе став спадкоємцем престолу.

Катерина Десницька с сином

Катерина Десницька і син Чула Чакрабонгсе

Катерина одержала титул принцеси Сіаму вищого рангу під іменем На Пхітсанулок, а принц з 1912 року став на чолі Генерального штабу сіамської армії. Влітку 1911 року подружжя відвідало Київ. Сім’я жила щасливо, поки Чакрабонгсе не закохався в далеку родичку принцесу Чаваліт, дочку принца Роді. У королівській родині практикували багатожонство, тому принц просив Катерину змиритись і прийняти другу жінку. Але Катерина не збиралась миритись із суперницею і вимагала розлучення. У 1919 році подружжя все ж розлучилось і Катерина Десницька, відмовившись від великих аліментів,  залишила Сіам. Переїхала до Китаю, жила в рідного брата в Шанхаї і працювала в Червоному Хресті.

Принцеса Сіаму з Луцька

Сімейне фото щасливої королівської родини

Коли 1 червня 1920 року Чакрабонгсе помер від запалення легень, то Катерина Десницька приїхала в Сіам ховати його. Король наказав розділити статки на Чаваліт, онука і на Катерину. Повернувшись в Шанхай, Катерина придбала невеличний будинок. Невдовзі вийшла заміж за американця Гарі Клінтона.

Із сином Чулою Катерина бачилася 1923 року (він навчався в приватній школі в Англії). Відносини з сином були ненайкращі, адже Чула так і не вибачив матері того, що вона покинула батька і Сіам.

принцеса Сіаму з Луцька

Палац Парускаван, Бангкок. Тут жили члени королівської родини — Чакрабонгсе, Катерина та їх син Чула
Через японсько-китайські воєнні дії у 1930-х роках Катерина і Гарі переїхали до міста Портленд (США). Невдовзі вони розлучилися. А після закінчення Другої світової війни Катерина Десницька переїхала до Франції. Оселилася біля Парижа, де мешкала вдова її брата Івана з дітьми. Померла 3 січня 1960 року від серцевого нападу.

Її син Чула Чакрабонс закінчив Кембриджський університет, став істориком. Згодом написав історію про родовід сіамської королівської династії Чакрі, описав долю своїх батьків Катерини і Чакрабонгсе. Досі жива внучка Катерини Наріса Чакрабон.

Ось така вона доля принцеси Сіаму — доля маленької дівчинки з Луцька.

6 Responses

 1. Анастасія

  чудова історія. але останнє фото – це не королівський палац у Бангкоку. погугліть, він дуже пишний і красивий, поєднує у собі архітектуру Сходу і Заходу. скоріш за все, це будинок однієї з жінок короля (у кожної дружини і її дітей був окремий дім поряд із резиденцією монарха).

 2. Admin

  Дякуємо, Анастія, за приємний відгук. На останній світлині зображений палац Парускаван, який подарував Чакрабонгсе його батько – король Сіаму Рама V. Саме в цьому палаці проживали члени королівської родини: Чакрабонгсе, Катерина та Чула.

 3. гість

  цікава особистість та історія про лучанку з Сіаму… шкода що фільм ще не зняли…

 4. Олена Коваль

  Горджусь своїми видатними земляками,дякую за цікаві історії

 5. Сніжана

  Надзвичайно цікава історія.
  Ми з чоловіком восени 2019 року відвідали Таіланд.
  В Бангкоку в королівських палацах нам розповідали цю історію. Але Катерину представляли як росіянку і нічого не згадували про її українське коріння. Ми приємно вражені даною розповіддю. Обов’язково надішлемо Цю інформацію в тур агенцію, в Таїланді, яка нас приймала, адже там працюють наші українці з Києва.

 6. Олекса з Київа

  Треба справді нагадувати про українське походження наших славетних пращурів, – щоб нас не звикали плутати з Росіянами!
  Тож низький уклін, Сніжано!
  Цікаво було б, звісно, десь знайти та почитати описи долі Катерини та Чакрабоньсе їхнім нащадком!
  (Мабуть, термін авторського права на твір міг би вже скінчитися?).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *