Підгорецький замок

На Львівщині є один із найкрасивіших палаців Європи – Підгорецький замок, який поєднав у собі французьку скромність та венеційську розкіш

Підгорецький замок

Підгорецький замок – пам’ятка архітектури епохи пізнього Ренесансу і бароко і є одним із найкращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями. Замок розташований на висоті 399 м над рівнем моря у селі Підгірці Бродівського району Львівської області.

Разом з замками Олеська, Золочева та Свіржа входить до так званої Золотої підкови України.

Замок був збудований в кінці 1630-х років і протягом кількох століть постійно переходив до нових власників. Спершу належав коронному гетьманау Станіславу Конєцпольському, згодом королю Речі Посполитої Яну ІІІ Собєському, потім великому коронному гетьману Вацлаву Жевуському, а згодом і різним поміщикам.

Підгорецький замокПідгорецький замок, фото О. Лябак

Підгорецький замок має форму квадрата, сторони якого довжиною близько 100 метрів. На його рогах розташовані п’ятикутні бастіони. Бічні павільйони прикрашені мідними скульптурами атлантів. Споруда збудована з цегли і каменю. Зі сходу, півдня і заходу палац оточений лінією оборонних укріплень, глибоким ровом і земляними валами. З висоти Підгорецького замку чудово проглядались довколишні ландшафти на багато кілометрів.

Колись до замку в’їжджали через підйомний міст під великою брамою, на якій латиною було написано: «Вінець ратних трудів – перемога, перемога –тріумф, тріумф – відпочинок». 

Підгорецький замок має цікаву і насичену історію, що простяглась на кілька століть. Неодноразово він зазнавав нападів, військових протистоянь, пожеж, грабежів. Та попри всі руйнування, Підгорецький палац, зберігся до наших днів у гарному стані. Заможні польські роди, у власності яких був маєток, не шкодували на нього грошей і щоразу після значних руйнувань палацовий комплекс відновлювали.

Інтер’єри Підгорецького замку вражали сучасників своєю красою і пишнотою. Коли замок перейшов у власність Вацлава Жевуського, то інтер’єри набули вишуканості і розкоші справжнього європейського палацу. Зали Китайська, Золота, Лицарська, Зелена, Дзеркальна та Мозаїчна справді відповідали своїм назвам. Вацлав Жевуський був відомим знавцем і шанувальником творів мистецтва. Він зібрав у замку велику колекцію картин, зброї, дорогих меблів. Відомо, що у замку також діяв власний театр, був арсенал, величезна бібліотека та архів.

До 1939 року в Підгорецькому замку діяв приватний музей родини Сангушко – українсько-литовського князівського роду, що мав багато володінь на Поділлі та Волині. У 1940 році, з приходом радянської влади, замок-палац було передано Львівському історичному музею. Під час Другої світової війни палац сильно постраждав, а у 1945 році він був розграбований військовослужбовцями Золочівського гарнізону. З 1949 року в замку було відкрито санаторій для хворих на туберкульоз. У 1956 році історична споруда пережила нищівну пожежу, через яку постраждали розкішні інтер’єри палацу.

Підгорецький замок з висоти

1997 року стався переломний момент у історії Підгорецького замку — завдяки клопотанням громадськості та праці Бориса Возницького замок передали Львівській галереї мистецтв. Того ж року створено благодійний фонд відродження замку на чолі з Б. Возницьким. У фондах галереї збереглися 85% речей із замку, які планують туди повернути, а відновлений палац перетворити на музей інтер’єрів.

Станом на сьогодні замок зачинено на реставраційно-відновлювальні роботи. Для огляду доступні лише навколишні території та фасад.

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *