Палац Параскеви Штерич на Сумщині

В передмісті Баси на Сумщині розкинувся казковий палац генерал-майорші Параскеви Штерич

Маєток Параскеви Штерич, Баси
Маєток Параскеви Штерич

Палацово-парковий космплекс в Басах є історичною та архітектурною пам’яткою України з давньою і цікавою історією, що бере свій початок ще з кінця XVIII століття. Маєток належав слобожанському козацькому старшинському і дворянському роду Донець-Захаржевським.

Параскева Михайлівна Штерич була донькою Михайла Михайловича Донець-Захаржевского — полковника сумського козачого полку. Параскеву батько віддав заміж за Івана Христофоровича Штерича, який був представником давнього сербського дворянського роду. Після весілля донька разом з чоловіком залишила Слобожанщину і переїхала до його маєтку у Катеринославській губернії. Іван Штерич був військовим і приймав участь у багатьох війнах і походах, а в одному з боїв був важко поранений. У листопаді 1787 році Іван Штерич помер у чині генерал-майора. Після його смерті Параскева продала частину їхньої садиби своєму пасинку за 40 тисяч рублів і повернулась у статусі генерал-майорші назад до Басів.

Параскева Штерич була однією з п’яти дітей Михайла Донець-Захаржевского, тож після поділу батьківського майна між усіма спадкоємцями Донець-Захаржевських, вона отримала права на володіння маєтком в Басах, що знаходився на великому масиві хвойно-листяних лісів уздовж берегів річки Псел.Садиба Штерич, Баси

Маєток Параскеви Штерич

Параскева Штерич запросила до маєтку відомого у харківській губернії архітектора і митця Олександра Поліцина. Він на замовлення багатої власниці створив проект, за яким у 1810-х роках був зведений чудовий мурований палац у псевдоготичному стилі. Споруда була асиметричною і вирізнялась ошатністю, що дуже гармонійно вписувалась в палацово-парковий комплекс.

Параскева Михайлівна дуже хотіла побудувати на території маєтку церкву. І 25 червня 1795 року синод, взявши до уваги чин покійного чоловіка, видав відповідний указ, що дозволяв будівництво домової церкви. Прямо в палаці Параскева Штерич виділила кімнату на другому поверсі з багатим оздобленням, а для здійснення богослужінь Параскева Михайлівна мала заштатного священика, який жив в її будинку.
Садиба Параскеви Штерич на Сумщині

Маєток Параскеви Штерич

У 1812 році генерал-майорша померла, село Баси перейшло у володіння її рідного брата — надвірного радника А. М. Донець-Захаржевського, а потім до його доньки Надії. Садиба зазнала руйнації після кількох пожеж і недбалого відношення числених власників, тому у 1890-х роках палац був реконструйований архітектором німецького походження Карлом Густавом Шольцом у стилі англійської неоготики. Шольц побудував оглядову вежу, а на фасаді будівлі були усунені сліди нищівної руйнації.

Сумський краєзнавець В. Комаров розповідає історію ще однієї загадкової пожежі, яку влаштував 1905 року новий власник палацу — поміщик з села Залізняк Б. В. Золотницький. Саме цей господар у 1905 влаштував пожежу у своєму маєтку, щоб отримати страхове відшкодування. Одразу після пожежі садиба була продана представнику страхового товариства «Росія» в Сумах С. Штейнеру. Штейнер провів ремонт і був власником цієї палацово-паркового комплексу аж до 1917 року. Та найбільшої руйнації споруда зазнала під час пожежі 1942 року, в період німецько-фашистської окупації міста.
Сумський краєзнавець В. Комаров

Фото маєтку Параскеви Штерич у післявоєнний період

Але маєток поміщиці Параскеви Михайлівни Штерич вистояв і пережив усі буремні події ХІХ і ХХ століть і зараз палацово-парковий комплекс в селі Баси внесено до списку пам’яток національного значення. Нині у приміщенні палацу діє санаторій-профілакторій Сумського державного університету.

У статті використано фотоматеріали сайту http://andy-travel.com.ua/

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

  1. Ирина

    Очень интересно, побольше бы инфо о ее жизни, были ли дети, где похоронена и т.д

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *