Палац Лопухіних на Черкащині

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський на Черкащині – пам’ятник архітектури XVIII ст, що височить на островах річки Рось

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Палацово-парковий комплекс був закладений місцевим старостою князем Станіславом Понятковским в 1782 році, як літня заміська резиденція. Палац був побудований на основі старої польської фортеці князів Вишневецьких. Архітектурний ансамбль розташовано на трьох гранітних островах річки Рось. Головний палац знаходиться на острові, що нині носить ім’я Михайла Коцюбинського.

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Історія в Корсунського маєтку довга – понад сто років пройшло між проектом ансамблю 1782 року та втіленням цього проекту в життя. Ескізи зберігаються в Кабінеті малюнків бібліотеки Варшавського університету. В кінці XVIII століття володів цими землями корсунський староста князь Станіслав Понятовський, родич останнього польського короля Станіслава Августа. Саме він задумав влаштувати на гранітному і дуже мальовничому острові свою позаміську резиденцію за проектом архітекторів Ж. А. Мюнца та Я. Д. Ліндсея. За рік було зведено одноповерховий флігель, який потім з’єднався зіспорудою палацу за допомогою ордерної галереї.

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Палац став першою неоготичною спорудою на теренах тогочасної Речі Посполитої. Сам польський король (за компанію з австрійським імператором Йосипом ІІ) у 1787 році схвалив проект корсунського палацу. Маєток складався з парку, палацу, ордерної галереї, двох стаєн та трьох флігелів.

Протягом 1835-1840 років власником маєтку був міністер юстиції князь Павло Лопухін. Палац йому подарував імператор  Павло І. Князь Лопухін вніс деякі зміни в архутектурний ансамбль. З’явились в’їздна брама в стилі середньовічних замків, швейцарський будинок (нині це картинна галерея), лютеранська каплиця, манеж та оранжерея. А от ордерна галерея перебудови не пережила. Маєток на той час вважався одним з найгарніших у Європі. Палац оточений чудовим парком площею понад 97 га, який було закладено у 1782 році архітектором Жаном-Анрі Мюнцем у стилі англійського ландшафтного саду.

Палац Лопухіних у місті Корсунь-Шевченківський

Палац Лопухіних в оточенні весняного квітучого саду

В другій половині ХІХ століття Корсунем володів князь Микола Лопухін-Демидов. За його правління маєток зазнав нових змін: добудували ще два поверхи до одноповерхового флігелю, звели дві каплички, контору управителя маєтку і князівську лазню.

В 1930-х роках маєток Лопухіних-Понятовських використовувався як санаторій для залізничників.

На сьогодні збереглося 10 з 13 будівель палацово-паркового ансамблю в Корсуні. Загалом палацово-парковий комплекс у Корсунь-Шевченківському – це пам’ятка національного значення з кількома діючими музеями і відкритий для туристів.

Координати: 49°24’57”N, 31°15’56”E
Адреса: м. Корсунь-Шевченківський, вул. Острів Коцюбинського, 4

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела http://www.discoverukraine.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *