Олеський замок

Один з найстаріших замків України, що тісно пов’язаний із багатьма важливими історичними подіями і оповитий середньовічними легендами

Один з найстаріших замків України

Олеський замок, вигляд із парку 

Олеський замок — чудова історико-архітектурна пам’ятка XIV-XVII століть. Це один із найбільш відвідуваних туристичних об’єктів в Україні, невід’ємна складова туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини».

Замок розташований поруч із селом Олесько на 50-метровому пагорбі в південно-східній частині Бузької низовини на Львівщині. З високого пагорба, оточеного болотистою місцевістю, відкривається вигляд на кілька кілометрів. Саме ця особливість зробила будівлю могутньою та неприступною фортецею. Олеський замок

Загальний вигляд пагорбу і Олеського замку

Історія Олеського замку дуже давня, він тісно пов’язаний із багатьма важливими історичними подіями. У різні часи фортеця процвітала чи перебувала у занепаді. Точна дата заснування замку невідома, але перші згадки про нього датуються 1327 роком і пов’язані з правлінням галицько-волинського князя Юрія. Деякі науковці вважають, що замок був побудований одним із синів Юрія — або Левом або Андрієм (точно невідомо).

У середині XIV століття відбувся перерозподіл влади на українських землях. Західна Волинь і Галичина перейшли до складу Польщі,  Молдавське князівство отримало Буковину, Закарпаття перейшло до Угорщини, а під владу Литви потрапили частина Волині, Поділля і Київщина.

Олеський замок стояв на межі Волині й Галичини, опинився на кордоні Литви й Польщі, за нього точилася постійна боротьба між цими державами. Замок постійно переходив від одного власника до іншого. З 1340 року замком володів литовський князь Любарт. У 1366 році його відвоював польський король Казимир Великий ІІІ.
Олеський замок

Олеський замок, вигляд згори

У цієї фортеці було багато власників: рід Яна з Сенни, нащадки якого почали називатися Олеськими; Кам’янецькі, Жолкевські, Гербурти, Даниловичі, Конецпольські, Жевуські та інші. Взимку 1629 року в Олеському замку, коли він був оточений татарами, народився Ян III Собеський — майбутній король Речі Посполитої. З його народженням пов’язана давня легенда, що розповідає як Софія Теофіла з роду Даниловичів, друга дружина Якуба Собеського, народжувала сина під час  сильної грози. Коли немовля повитуха поклала на мармуровий стіл, вдарила блискавка і стіл розколовся навпіл. Відразу ж з’явилося пророцтво, що новонароджений буде незвичайною людиною. І справді, Ян III став одним з найвидатніших польських королів.

За часів Яна III Собеського Олеський замок отримав статус королівської резиденції. Про його оформлення особливо турбувалася дружина короля Марія-Казимира де Аркуйон.
Олеський замок

Олеський замок

Цікавим фактом є те, що через десять років після народження Яна ІІІ, в Олеському замку народився другий майбутній король Польщі — Михайло Корибут Вишневецький.

Ще багато десятків років Олеський замок буде свідком важливих історичних політичних подій кількох держав. Аж поки не стався 23 січня 1938 року нищівний землетрус для могутньої фортеці. Але не менше шкоди будівлі завдали самі її власники. Якось випадково в одній з кімнат було знайдено замурований скарб. І відтоді почалися гарячкові пошуки інших коштовностей: розбивалися стіни з розписами, руйнувалися каміни, знімалися підлоги. У кінці XIX століття Олеський замок був схожий на руїну.
Олеський замок

Олеський замок

У 1951 році від удару блискавки замок згорів дотла. Його відновлення і повторне відкриття відбулося лише в 1975 році. З того часу це державний музей-заповідник Львівської галереї мистецтв і один з найцікавіших музеїв України.

Відновлений замок активно використовували в кінематографії: тут знімались фільми «Пастух Янко», «Дике полювання короля Стаха», «Королева Бона», «Три мушкетери», «Борис Годунов».

Адреса: Львівська область, Буський район, смт Олесько, вул. Замкова, 34.

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела http://www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *