Неймовірна історія про “Волинський Версаль” і загадковий роман між графинею Ганською та Оноре де Бальзаком

Один з найзагадковіших романів ХІХ століття, що тривав 17 років між графинею Евеліною Ганською та Оноре де Бальзаком

Є на Житомирщині одне цікавеньке село Верхівня (до 1917 року тут була Волинська губернія). А відоме й цікаве воно своїм палацом в стилі ампір, який належав польським аристократам Ганським. <Граф Вацлав Ганський мав 21 тис. гектарів землі й понад три тисячі кріпаків. Він виконував обов’язки маршалка волинської шляхти, був магістром масонської ложі в Житомирі. Діяли у Верхівні також суконна фабрика, яка виробляла “десять тисяч штук сукна на рік” та велика птахоферма з фазанами. Після одруження у 1819 році він подарував Верхівню і палац своїй дружині Евеліні.

Графиня Евеліна Ганська була із давнього шляхетного роду Ржевуських, досконало володіла кількома мовами, грала на фортепіано і мала неабиякий літературний талант. Евеліна у шлюбі народила 5 дітей, проте 4 з них померли малюками. У Евеліни та Вацлава Ганських залишилась єдина дочка Анна, яку подружжя просто обожнювало.

Палац Ганських Верхівня

Сам палац почав будувати ще батько Вацлава — Ян Ганський. Саме Ян протягом 1780—1790 років на території сучасного маєтку заснував неймовірний парк, сад, оранжерею з рідкісними рослинами, мисливський павільйон. Закінчував будівництво маєтку вже син Вацлав, якому вдалось створити довершений палацо-парковий ансамбль.

У маєтку було також збудовано родинну церкву, винний погреб, підземні ходи, якими слуги носили страви до їдалень панського будинку. Підземний хід також був прокладений до каплиці з родинною усипальницею Ганських. Взагалі Вацлав Ганський полюбляв чомусь підземні ходи. Він навіть влаштував для своєї дружини Евеліни Ганської підземний хід до її особистої купальні у великому ставу, що навпроти палацу. За розкіш інтер’єрів цю будівлю називали «Волинським Версалем».

Евеліна і Вацлав влаштовували бали у залах палацу, приймали знатних гостей. Розкішне життя аристократів вирувало у маєтку вельможної родини Ганських.
Палац Ганських Верхівня

Але найцікавішим є те, що Евеліна Ганська таємно вела переписку з Оноре де Бальзаком (серед аристократів того часу було модно листуватись з іноземцями-письменниками). Доречі, графиня першою вирішила написати французькому письменнику листа, і підписалася – «Незнайомка». А після смерті чоловіка,  ставши однією з найбагатших аристократок Російської імперії, вона продовжувала листування і таємні зустрічі з Оноре де Бальзаком у Невшателі (Швейцарія), в Женеві, Відні, Вісбадені. Їх почуття то загасали, то знову розгорались.

У Європі Ганська мала народити дочку від Бальзака, але дитина вийшла мертвою. Вона ще деякий час перебувала у Франції, а потім повернулась у Верхівцю. У 1847 році у Верхівню прибуває й Оноре де Бальзак, де він живе і працює кілька років. З-під пера виходить роман “Втаємничений”. Евеліна Ганська облаштовує для нього три кімнати. Андре Моруа писав: “Бальзак був щасливий. Вперше в житті він опинився в одному з палаців із численною челяддю, про які мріяв з дитинства”.
Розмови про одруження Бальзак вів вже давно, він 16 років чекав на шюб з Евеліною. За тодішніми законами Російської імперії, шлюб з іноземцем означав для поміщиці Ганської втрату всіх своїх маєтностей. На такий шлюб потрібно було отримувати височайший дозвіл у столиці. Але графиня вирішує одружуватись. Вона заповідає всі свої володіння Анні Ганській, зобов’язавши її виплатити лише дев’ять тисяч карбованців сріблом.

твори Бальзака
Лише весною 1850 року Микола І дає дозвіл на шлюб, але Ганська має відмовитись від усіх своїх статків. 14 березня 1850 року Бердичівському костьолі св. Варвари графиня Евеліна-Констанція Ганська стала мадам де Бальзак. Вони їдуть щасливі до Франції. В серпні 1850 року Оноре де Бальзак помирає. Евеліна залишається в Парижі. За допомогою інших літераторів, а інколи і власноруч вона закінчує деякі твори Бальзака і видає їх. В її житті, по смерті Бальзака, були інші шанувальники її вроди й навіть коханці. Вона помирає 9 квітня 1882 року.
Ось так закінчився один з найзагадковіших романів ХІХст між відомим письменником та графинею Ганською, кохання яких зародилось у Верхівні.

Маєток Ганських знаходиться в селі Верхівня, Ружинський район Житомирської області
Координаты: 49°48’9.8”N, 29°19’21.35”E

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *