Чому Шарівський палац називають цукровим замком?

Шарівський палац, Цукровий замок, Шарівська перлина — так називають один з найкрасивіших палацово-паркових комплексів України.

Шарівський палац

Шарівський замок — вражаюча своєю красою білокам’яна будівля кінця XIX століття побудована у неоготичному стилі, що знаходиться на Харківщині, у селищі Шарівка Богодухівського району. Замок будували і перебудовували різні власники.

Шарівський палац
Одними з перших власників були німці — брати Гебенштрейтери. Вони збудували на найвищому пагорбі замок із терасами та прикрасили його екзотичними насадженнями.

Шарівський замок
У 1881 році замок придбав цукровий магнат Леопольд Кеніг. У перекладі з німецької слово «Кеніг» означає король, тому у народі його називали “цукровим кролем”, а Шарівський палац — цукровим замком.

Шарівський палац
Кеніг запросив у Шарівку кращих майстрів та садівників для благоустрою своєї резиденції, серед них був відомий європейський ландшафтний архітектор Георг Куфальдт, творець парку Кадріорг у Таллінні. Георг надав парку завершеного вигляду – розбудував паркові тераси, створив прекрасні липові алеї на «цукровій гірці».

Шарівський палац
Про «цукрову гірку» ходять легенди, одна з них оповідає про те, що цукровий король закохався в місцеву красуню та одружився з нею. Незабаром молода дружина почала танути на очах. Лікарі поставили їй сумний діагноз — туберкульоз легенів. В той час ця хвороба була невиліковною. Саме для коханої Леопольд Кенінг наказав розбити парк з ялинами, липами, дубами і ясенами. Під час прогулянок вона дихала цілющим повітрям та відчувала себе набагато краще. Знаючи, що дружині залишилося мало часу, ні в чому їй не відмовляв та виконував всі її примхи. Одного разу молода дружина забажала покататися влітку на санках. Тоді Кеніг наказав засипати один із пагорбів парку тоннами цукру, де кохана й каталася з тут з місцевими дітьми.

Шарівський парк
Після приходу до влади більшовиків Шарівський палацово-парковий ансамбль був перетворений в туберкульозний санаторій. “Совєти” в історичному маєтку добре “попрацювали”. Прямо в палацових кімнатах було розміщено палати для хворих. Велика бальна зала перетворена в залу зібрань, а в одній із стін пробито діру для кінопроектора. В палацових баштах влаштовано туалети та ванні кімнати. В 20-х роках ХХ століття була велика нищівна пожежа, що знищила конюшні та манеж. А ще у 1940 році разібрали старовинну Благовіщенську церкву, що знаходилась на території Шарівського маєтку.

Шарівський палац

В 2008 році туберкульозний санаторій виїхав з Шарівки, а палац перетворився на пустку без опалення і без догляду. В червні 2014 року Шарівський палац було передано в оренду Благодійному фонду «Омріяна Країна» для відновлення, реставрації та створення культурно-мистецького центру.

Звичайно ж час наклав свій відбиток на цю розкіш, але Шарівський замок і парк являють собою палацово-парковий комплекс «Шарівка», який є пам’яткою культурної спадщини національного значення. Всього година їзди від Харкова — і ви на території старовинного замку, оточеного таємницями і легендами, а легенд про цукровий замок є чимало.

Відео про Шарівський палац з висоти пташиного польоту:

Координати Шарівського палацу на карті: 50.0452827, 35.4305971

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

  1. Lo más interesante sobre Ucrania y los ucranianos. SEGUNDA PARTE. | Con Ucrania – Actualidad

    […] Fuente […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *