Що означають квіти та стрічки в українському віночку

Кожна квіточка і стрічка в українському віночку має своє значення, адже вінок — це не тільки краса, а ще й оберіг

Віночок, сплетений з квіточок і трав, оздоблений яскравими стрічками, — один з найдавніших українських символів. В одному вінку могло бути до 12 різних квіток. Кожна квітка чи травинка щось означала: троянда — кохання; біла лілія — символ чистоти і невинності; волошка — простота і скромність; вереск — самостійність; дзвоник польовий — вдячність; лавр — успіх, слава; мальва — краса, холодність; півонія — довголіття; ромашка — мир, ніжність; безсмертник — здоров’я; калина — символ дівочої вроди, символ України.

Український віночок
Вінок обов’язково оздоблювали стрічками різних кольорів. Стрічки вимірювали по довжині коси, розрізали нижче коси, щоб її сховати. Найпершою по центру в’язали світло-коричневу — символ землі, пообіч якої жовті — символ сонця; за ними — світло-зелені й темно-зелені — краса та молодість; голубі й сині — небо і вода, що надають силу і здоров’я. Далі йшли жовтогаряча — символ хліба, фіолетова — мудрість, малинова — душевність і щирість, рожева — достаток. Білу вплітали лише тоді, коли кінці її були розшиті сріблом і золотом (на лівому — сонце, на правому — місяць). Не вишита стрічка не пов’язувалася, це був символ пам’яті про померлих. Дівчата, що вплітали у віночок мак, підв’язували до нього червону стрічку — символ печалі й магічності.
Сирота вплітала в косу та у вінок блакитні стрічки. І люди при зустрічі обдаровували таку дівчину подарунками, хлібом, грошима, бажали їй стати щасливою й багатою. Дівчина ж у вдячність дарувала тим людям стрічку з вінка.

В Україні вінки мали сонячну символіку. Дівчина у вінку асоціювалася з сонцем, що сходить. Також віночок — це символ слави, перемоги, святості, успіху, могутності, миру, сонця, влади. А ще віночок означав цнотливість і дівочу молодість.

Фото Анни Сенік

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела http://www.discoverukraine.com.ua

7 Responses

 1. Цвєтана

  2 цитати з тексту:
  “Вінок обов’язково оздоблювали стрічками різних кольорів … голубі й сині — небо і вода, що надають силу і здоров’я.”
  “Сирота вплітала в косу та у вінок блакитні стрічки.”
  Голубі та сині – це різні кольори?

 2. Admin

  Якщо дівчина була сиротою, то зазвичай в її віночку були голубі стрічки, або просто одна голуба стрічечка на голові. Якщо у віночку були і синя і голуба стрічка – то вони означали небо і воду.

 3. Олекса з Київа

  Страшенно цікаво.
  Але дозвольте поцікавитися, звідки відомості про символіку кольорів стрічок У ВІНКУ (та й квітів заразом)?
  Просто в публікаціях (наукових) якось не натрапляв на таке.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *