Посаг — давній український звичай

Повелось ще з давнини, що українські дівчата готували собі посаг до весілля

посаг давній український звичай
Фото Анни Сенік

Є давній український звичай готувати посаг (придане) до весілля. Посаг складався з двох частин: худоби та скрині. Щодо худоби, то її виділяли батьки. А те, що входило до скрині, дівчина готувала собі сама. В скриню складались вишиті сорочки, полотно, постіль, рушники, одяг, а також стрічки та хустки, якими дівчина мала обдаровувати весільних гостей. Дівчата із заможніших родин до скрині клали ще й прикраси: перстні, коралі, сережки, дукачі, срібний, мідний та олов’яний посуд та багато інших цінних речей.

посаг давній український звичай

Скриня с приданим

Посаг заміжні дівчата приносили з собою у дім чоловіка, і поки існував шлюб, ним користувалося подружжя спільно. А якщо шлюб з якоїсь причини розпадався, то посаг повністю підлягав поверненню жінці. Його пізніше успадковували її діти або ж вона заповідала тому, кому хотіла. У випадку, коли жінка помирала і в неї не було дітей, придане поверталося у її родину.посаг давній український звичай

Фрагмент з п’єси “Кайдашева сім’я”

“Гарне тонке полотно й рушники вона сховала собі в скриню, ще й замком замкнула…” — писав Нечуй-Левицький в п’єсі “Кайдашева сім’я”.

Посаг завжди залишався власністю жінки. Ще до посагу міг включатись земельний наділ — «материзна». Материзна не входила в спільне родинне майно, не ділилася між іншими членами сім’ї та передавалася у спадщину по жіночій лінії.

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела http://www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *