Надія Забіла — українська оперна діва

Надія Забіла — видатна оперна співачка і казкова Царівна-Лебідь з таємничим поглядом з полотна Врубеля

Надія Забіла оперна діва

Надія Забіла у сценічних образах

Надія Врубель-Забіла (1868 — 1913 рр.) — українська оперна діва, лірико-колоратурне сопрано. Походила з чернігівської козацької шляхти, племінниця скульптора Пармена Забіли, котрий першим виконав погруддя Т. Г. Шевченка. З десяти років Надія навчалась у київському Інституті шляхетних дівчат, де здобула початкову музичну освіту у Миколи Лисенка, потім продовжила навчання у Санкт-Петербурзі і Парижі. У 1896 році Надія Забіла, у віці 28 років, вийшла заміж за 39-літнього художника Михайла Врубеля.Михайло Врубель і Надія Забіла

Михайло Врубель і Надія Забіла

Михайло Врубель обожнював свою дружину. Він знав напам’ять усі її партії, придумував грим, майстрував їй наряди. Постійно їздив на всі її репетиції і вистави. Надія стала для нього єдиною музою, вона як ніхто надихала на творчість. Врубель з великою любов’ю оспівував красу Надії у своїх полотнах. Образи оперної діви зображені на багатьох портретах, найяскравіший і найвідоміший серед них втілений в знаменитій картині «Царівна-Лебідь».
Портрет Надії Забіли, зображений на полотні М. Врубеля «Царівна-Лебідь»

Портрет Надії Забіли, зображений на полотні М. Врубеля «Царівна-Лебідь»

У 1897–1904 роках офіційно стала першим сопрано Московської приватної опери С. Мамонтова. У 1904 – 1911 роках Надія вже була солісткою знаменитого Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі. Виконула провідні партії «Кармен» Ж. Бізе; Маргарита — «Фауст»; Дездемона — «Отелло» Дж. Верді; Мімі — «Богема» Дж. Пуччіні; Недда — «Паяци» Р. Леонкавалло; Антоніда, Горислава — «Життя за царя», «Руслан і Людмила» М. Глинки; Тетяна, Марія, Йоланта — «Євгеній Онєгін», «Мазепа», «Йоланта» П. Чайковського; Марфа — «Царева наречена», Царівна-Лебідь — «Казка про царя Салтана», Царівна Ненаглядна Краса — «Кощій Безсмертний», птах Сирин — «Оповідь про невидимий город Кітеж» та багато інших видатних оперних і театральних постановок. 
Портрет Надії Забіли, художник М. Врубель

Портрет Надії Забіли, художник М. Врубель

На її долю випало дуже багато випробувань — і смерть малолітнього сина Сави, і важка хвороба чоловіка. Надія боролась до останнього за щастя своєї сім’ї . Але Михайло Врубель повністю осліп, занурився у морок безпам’ятства і згодом помер.
4 липня 1913 року, у ніч після концерту творів Н.Римського-Корсакова, Надія померла. Їй було лише 45 років. Ось так закінчилася казка про Царівну-Лебідь талановитої української оперної діви.

Поширення публікації можливе за умови зазначення посилання на сторінку першоджерела www.discoverukraine.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *