Меджибізький замок-фортеця

Меджибізький замок — перлина архітектури на Хмельниччині!

Меджибізький замок
Меджибізький замок згори

Меджибізький замок-фортеця — пам’ятка архітектури XVI століття національного значення. Побудований на мисі, утвореному річками Південний Буг та Бужок, у селищі Меджибіж на Хмельниччині. Це один з найкраще збережених замків України у стилі Ренесанс.
Меджибізький замок
Вигляд на Меджибізький замок з річки

Меджибізький замок за свою довгу історію пережив багатьох власників!
У XІV столітті ним володіли литовські князі Ольгерд і його племінники брати Коріатовичі, саме вони відбудовують та розширюють замок на базі дерев’яної фортеці, що була зруйнована у 1241 році під час боротьби Данила Галицького з монголо-татарами.
Меджибізький замок
Офіцерська башта 

Починаючи з 1540 року, володарем <фортеці стає коронний гетьман Миколай Сенявський, який капітально реконструює замок, влаштувує в ньому свою резиденцію з палацом. В 1672 році Меджибіж потрапляє на 27 років під протекторат Туреччини.
Меджибізький замок
Південно-східна частина замку, найстаріші кам’яні споруди

Після смерті останнього з роду Сенявських по чоловічій лінії — Адама-Николи, у 1730 році Меджибіж разом із замком перейшов у володіння князя Августа-Олександра Чарторийського. Потім замок був під владою царської Росії, а після революції до початку 1930-х років в замку квартирували різноманітні військові підрозділи.
Меджибізький замок
Внутрішня частина замку і храм (раніше діяв як костел, мечеть, зараз — як православна церква)

Замок вистояв у багатьох боях, пережив чимало власників, витримав різні випробування протягом кількох століть. Але чи не найбільших втрат Меджибізька фортеця зазнала через місцеву владу у ХХ столітті, яка дозволила своїм мешканцям розбирати її на будівельний матеріал для зведення сільради. Замок просто “вмирав” і обертався на руїну.
Меджибізький замок
Меджибізький замок вночі

У 2001 році замок отримав статус Державного історико-культурного заповідника, де зараз в пристінних корпусах замку розташовані музейні історична та етнографічна експозиції, Музей пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 рр. на Поділлі, а також виставкові зали.

З 2004 року в замку проходить Всеукраїнський історичний фестиваль «Стародавній Меджибіж».

За відсутності державного фінансування реставраційних робіт 23 грудня 2014 p. стався обвал західної стіни головного корпусу палацового комплексу.

Адреса: вул. Жовтнева 1, Летичівський р-н, Хмельницька область

Координати: 49°26’11.54”N, 27°24’41.25”E

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *